Branża pralnicza w Polsce rozwija się w ostatnim czasie bardzo intensywnie. W tym biznesie tkwi ogromny potencjał, dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na inwestycje w tym właśnie obszarze. Rosnącemu zainteresowaniu towarzyszy dynamiczny postęp technologiczny, czego najlepszym dowodem są kolejne innowacje dostępne na polskim rynku. Konkurencja na rynku pralniczym jest spora, dlatego aby osiągnąć sukces warto iść z duchem czasu i wdrażać w swoim biznesie nowoczesne technologie usprawniające funkcjonowanie pralni.
Oprócz maszyn niezbędnych do usuwania plam i zabrudzeń nieodłącznym elementem wyposażenia każdej pralni przemysłowej są profesjonalne urządzenia do wykańczania i pielęgnacji oczyszczonej odzieży. Są to specjalistyczne, wielofunkcyjne maszyny, których zadaniem jest wygładzenie zagnieceń powstałych w trakcie prania wodnego lub czyszczenia chemicznego. W porównaniu do tradycyjnych przyrządów używanych do prasowania, finiszery tunelowe są o wiele nowocześniejsze, a przy tym szybsze i efektywniejsze w działaniu.
Tunelfiniszery (finiszery tunelowe, ang. tunnel finishers) to urządzenia często stosowane w przemyśle tekstylnym. Używa się ich w profesjonalnych pralniach przemysłowych, lecz także w innych placówkach, w których regularnie odświeża się duże ilości odzieży (np. w hotelach czy szpitalach). Tunel finisher jest sprzętem służącym do poprawy jakości i wyglądu produktu tekstylnego. Finiszer tunelowy Kannegiesser z serii S-MT łączy w sobie wypróbowaną technologię budowy tunelfiniszerów z dzisiejszymi doświadczeniami nowoczesnej obróbki tkanin. To rozwiązanie zapewniające najlepsze rezultaty wykończenia i suszenia przy minimalnym zużyciu energii.
Najważniejszym elementem tunnelfinishera jest komora (tunel), w której umieszcza się wyprane tekstylia. Dostępne w sprzedaży modele różnią się przede wszystkim rozmiarami zewnętrznymi i wydajnością (dochodzącą do nawet kilku tysięcy sztuk na godzinę). Maszyna przetwarza odzież w kilku etapach. Najpierw ubranie poddawane działaniu pary wodnej – to konieczne, by materiał stał się podatny na formowanie. Drugi etap to usunięcie zmarszczek i zagnieceń przez silny strumień gorącego powietrza, opływający tkaninę z każdej strony. Ostatnia faza to wysuszenie ubrania chłodniejszym powietrzem. Wszystkie etapy odbywają się automatycznie i są sterowane z zastosowaniem profesjonalnego oprogramowania.
Wybierając tunel suszący należy dostosować go do potrzeb danej firmy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na takie parametry jak wydajność, wysokość strefy suszenia i prędkość przepływu powietrza. Istotne będą też oczywiście wymiary (długość, szerokość, wysokość) oraz ciężar.
W nowej generacji pras łączy się ponad 40-letnie doświadczenie w budowaniu zestawów do prasowania z nowymi rozwiązaniami obróbki włókien naturalnych. Urządzenia do prasowania zapewniają nieskazitelny wygląd produktów tekstylnych, gwarantując pełne bezpieczeństwo obróbki termicznej nawet najdelikatniejszym tkaninom.
Firma Kannegiesser zmodyfikowała maszyny konfekcyjne pod kątem zastosowania ich do celów pralniczych. W ofercie dostępne są nowoczesne finiszery do odzieży fasonowanej, umożliwiające precyzyjne wygładzenie nierówności przy zachowaniu idealnego kroju ubioru. Formfiniszery doskonale sprawdzają się w przypadku takich ubrań, jak sukienki, spódnice, żakiety, marynarki, koszule, kurtki czy płaszcze.
Podstawą sukcesu we współczesnym biznesie pralniczym jest wdrażanie nowoczesnych technologii. Zaawansowane technicznie urządzenia nie tylko gwarantują najwyższą jakość prania, lecz pozwalają też na spore oszczędności w zakresie kosztów eksploatacji. Dostępne w sprzedaży tunel finishery to bardzo wydajne sprzęty, dzięki czemu pralnia może realizować większe zlecenia w jeszcze krótszym czasie. Zakup wielofunkcyjnych tuneli suszących to inwestycja, która przedkłada się na realne zyski. Dysponując takim sprzętem można poszerzyć zakres działalności o sektor premium oraz zbudować szeroką bazę klientów instytucjonalnych.