1 czerwca 2022
Pralnie dla hoteli – wyposażenie, organizacja, dobór maszyn. Przewodnik dla hotelarz
Pralnia hotelowa i jej wyposażenie
Czystość jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny hotelu. W dużej mierze to właśnie ona rzutuje na całościową opinię o obiekcie. Goście zwracają uwagę na stan umeblowania, porządek w łazience, a także czystość pościeli i ręczników. Biorąc pod uwagę fakt, że artykuły hotelowe są eksploatowane o wiele intensywniej niż te, które mamy w domach i mieszkaniach, wymagają poświęcenia znacznie większej ilości uwagi. Pościel hotelowa, podobnie jak ręczniki, szlafroki i inne tekstylia hotelowe powinna być zmieniana po każdym odwiedzającym gościu, bez względu na ilość gwiazdek. Ponadto niektórzy wypoczywający życzą sobie dodatkowej wymiany ręczników lub pościeli. Jak zatem prać tekstylia hotelowe, aby zaoszczędzić czas i pieniądze? Do wyboru mamy dwie opcje: usługi pralnicze dla hoteli możemy zlecić firmie zewnętrznej, możemy też uruchomić własną pralnię przyhotelową.
Pralnia w hotelu – czy warto?
Czysta, wyprasowana oraz przyjemna w dotyku pościel to kluczowa kwestia w działalności obiektów noclegowych. Posiadanie własnej pralni zwalnia hotelarza z konieczności polegania na zewnętrznym usługodawcy. Rozwiązanie to szczególnie sprawdzi się w przypadku dużych obiektów lub sieci hoteli, w których mamy do czynienia z większymi partiami tekstyliów. Pranie bielizny hotelowej we własnej pralni przynosi sporo korzyści, m.in. oszczędność, szybkość realizacji i wysoką staranność w świadczonych usługach. Tekstylia hotelowe kupowane są z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Aby tak było, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, ich jakość musi być dobra, a po drugie potrzebna jest właściwa pielęgnacja. Należy mieć świadomość, że usługi pralnicze dla hoteli świadczone przez zewnętrzne firmy to zawsze pewne ryzyko. Dlaczego? Choćby dlatego, że realizowany tam proces prania ma charakter bardziej przemysłowy niż w praniach hotelowych. Zdarzyć się więc może tak, że galanteria hotelowa, która zazwyczaj nie jest bardzo mocno zabrudzona i potrzebuje jedynie odświeżenia, trafi do jednego bębna z silniej zaplamionymi rzeczami. W efekcie pościel szybciej straci akceptowalną jakość i stanie się bardziej podatna na rozdarcie, a my szybciej będziemy musieli kupić nową. Prowadzenie własnej pralni przyhotelowej zapewnia większą kontrolę nad procesem prania, jest tańsze i daje wyższą jakość usługi. Zewnętrzna obsługa co prawda zdejmuje z nas część obowiązków, jednak z reguły jest dużo droższa niż pranie we własnej pralni. Dodatkowo pralnia w hotelu może przyjmować do czyszczenia odzież gości – Twoi klienci na pewno to docenią. Ponadto poza sezonem, kiedy zwalniają się wolne moce przerobowe, pralnie hotelowe mogą przyjmować również zlecenia z zewnątrz i w ten sposób generować dodatkowe przychody dla hotelu.
Czym kierować się w trakcie doboru wyposażenia do pralni w hotelu?
Planując zakup wyposażenia do pralni dla hoteli, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Wyposażenie pralni przyhotelowej należy dostosować do wielkości obiektu i liczby gości, a więc i do ilości codziennego prania. Przyjmuje się, że jedno zajęte miejsce hotelowe generuje około 3 kg prania na dobę. Jeśli chcesz zachować pościel i artykuły łazienkowe w doskonałym stanie i cieszyć się rosnącym zadowoleniem gości, powinieneś zadbać o profesjonalne maszyny pralnicze. Pralnie hotelowe winny cechować się przede wszystkim szybkością i efektywnością w praniu dużej ilości asortymentu. Stosowanie nowoczesnych technologii pozwala zorganizować proces prania tak, by zachować rozsądne koszty, a jednocześnie zagwarantować gościom najwyższą jakość obsługi.
W co wyposażyć pralnię hotelową?
Wyposażenie pralni hotelowej wcale nie musi być dostosowane do zadań ekstremalnych. Zdecydowaną większość asortymentu stanowić będzie odzież personelu, gości, a także pościel, ręczniki, firany, obrusy i inne tekstylia znajdujące się w obiekcie. Niemniej, aby pralnia hotelowa mogła na co dzień funkcjonować prawidłowo, konieczne jest zaopatrzenie jej w maszyny, które to umożliwią. Podstawą wyposażenia pralni w hotelu są oczywiście pralki hotelowe. Najlepiej zainwestować w kilka pralko-wirówek o różnej pojemności, w tym jedną koniecznie przeznaczoną do bielizny osobistej gości. Pralki muszą być pojemne, niezawodne i przystosowane do ciągłej pracy. Ale to oczywiście nie koniec. W pralni dla hotelu niezbędne są także suszarki, a także sprzęt do prasowania i maglowania. Nie ma tu mowy o urządzeniach domowych. To muszą być solidne, wytrzymałe modele przemysłowe, wytrzymujące jednorazowe obciążenie przekraczające 50 kilogramów. Coraz więcej hotelarzy decyduje się na rozwiązania nowoczesne i ekologiczne, które nie tylko skutecznie radzą sobie z zabrudzeniami, ale i pozwalają na większą oszczędność wody i energii. Cenionym w branży HoReCa dostawcą wyposażenia do obiektów komercyjnych (m.in. hoteli, restauracji, barów czy szpitali), jest Kannegiesser. To największy producent techniki pralniczej w Polsce.