Pralnicowirówki


Podstawowym urządzeniem w każdej pralni działającej na szeroką skalę jest pralka przemysłowa. Nowoczesne pralnice pod wieloma względami różnią się od modeli domowych. W większości przypadków są one większe, wydajniejsze i mają bardziej rozbudowane cykle robocze. Urządzenia do profesjonalnej pralni są również droższe, jednak w przeciwieństwie do pralek domowych są one zaprojektowane do ciągłej pracy bez odpoczynku. Niektóre modele pralek przemysłowych mogą wykonywać swoją pracę nawet 8 godzin bez żadnych przerw.

Jak działa pralnica przemysłowa?

Kupując pralkę przemysłową warto uwzględnić branżę, w której ma być ona wykorzystywana. Niektóre profesjonalne pralnice są urządzeniami wolnostojącymi (muszą posiadać dodatkowe amortyzatory niwelujące wstrząsy), inne wymagają przytwierdzenia na stałe do podłoża. W sprzedaży dostępne są pralnice półprofesjonalne, przemysłowe i modele z barierą higieniczną. Najbardziej zaawansowane technicznie są tzw. pralnice tunelowe: w pełni zautomatyzowane urządzenia wyposażone w kilka komór, w których odbywają się kolejne etapy procesu pralniczego (pranie wstępne, pranie zasadnicze, dezynfekcja).

Profesjonalne maszyny pralnicze: pralnico-wirówki

Nowoczesny proces prania wodnego i odwadniania bielizny w pralniach realizowany jest w pralnicach i pralnico-wirówkach. Podstawowy procesem w pralnico-wirówkach przemysłowych jest wykonanie całego cyklu operacji: pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukania z podwirowaniami oraz wirowaniem końcowym. Wszystko to odbywa w jednym urządzeniu. Skraca się w ten sposób czas obróbki pranego asortymentu, eliminując uciążliwą czynność rozładowywania mokrej, ciężkiej, ociekającej wodą bielizny i przenoszenia jej do osobnej wirówki. Ponadto pralnico-wirówki przyczyniają się do zmniejszenia ilości wody używanej w procesie płukania, oszczędności energetycznych oraz zmniejszenia ilości zużywanych środków piorących.

Podstawowe elementy pralnico-wirówek przemysłowych:

  • bęben zewnętrzy nieruchomy, stanowiący zewnętrzną obudowę, mieszczący w sobie bęben wewnętrzny, służy za zbiornik kąpieli;
  • bęben wewnętrzny, perforowany, służy do pomieszczenia pranego załadunku materiałów, spowodowania oddziaływania mechanicznego na prany załadunek, a następnie jego odwirowania;
  • napęd elektryczny bębna wewnętrznego, w celu nadania obrotów podczas prania, rozrzucania, podwirowań i wirowania końcowego;
  • elementy grzejne (elektryczne bądź parowe);
  • instalacja wodno-ściekowa;
  • aparatura kontrolno-pomiarowa;
  • urządzenia sterujące (mikroprocesory).

Jak wybrać pralnicę przemysłową?

Kupując pralkę przemysłową należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, lecz także – a raczej przede wszystkim – parametry. Zakup takiej maszyny to inwestycja na lata, dlatego powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Wybierając profesjonalne urządzenie pralnicze inwestor powinien w pierwszej kolejności przeanalizować swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania. Nowoczesne pralnice przemysłowe różnią się pod względem wielkości (zarówno rozmiarów samej maszyny, jak i wymiarów bębna), mocy oraz długości trwania procesów pralniczych. Bardzo ważnym parametrem jest maksymalna liczba załadunku (podawana zazwyczaj w kilogramach). Istotne są także obsługiwane przez takie urządzenie funkcje. Zaawansowane pralnico-wirówki posiadają około 20 programów fabrycznych oraz możliwość zaprogramowania własnych (około 80) programów dostosowanych do pranego asortymentu. Maszyny Kannegiesser mają wzmocnioną konstrukcję, a dzięki obudowie z wysokiej jakości stali nierdzewnej są wyjątkowo solidne i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Pralki przemysłowe: ceny i dostępność

Ceny pralek przemysłowych zależą przede wszystkim od ich podstawowych parametrów, a więc pojemności (ładowności) bębna, mocy sprzętu, ilości obsługiwanych programów i funkcji oraz systemów sterujących. Niektóre z dostępnych na rynku urządzeń są wyjątkowo zaawansowane technicznie, a przy tym zapewniają zmniejszone zużycie wody, środków piorących i energii. Większość nowoczesnych modeli posiada automatyczne systemy dozowania produktów myjących, dzięki czemu ingerencja człowieka zostaje ograniczona do minimum.

Profesjonalna pralnica przemysłowa: dlaczego warto?

Większość współczesnych producentów pralek przemysłowych ma do zaoferowania co najmniej kilka różnych modeli. Maszyny pralnicze Kannegiesser są wodo- i energooszczędne, a przy tym bardzo łatwe w obsłudze. Profesjonalna pralnico-wirówka jest skuteczna w usuwaniu nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Ponieważ jest to sprzęt zaawansowany pod względem technicznym, umożliwia on nie tylko dokładne czyszczenie, lecz także odpowiednią pielęgnację odświeżanych tkanin. Zakup nowoczesnej pralnicy to doskonała inwestycja, ponieważ takie maszyny nadają się na wiele lat intensywnego użytkowania. Taki sprzęt jest niezbędny w każdej placówce, która generuje duże ilości brudnej odzieży. Pralki przemysłowe sprawdzą się także zatem w hotelach, prywatnych pensjonatach, restauracjach, szpitalach i placówkach medycznych.